Με την επισημότητα που θα έπρεπε και παρουσία όλου του κόσμου του ανδρικού βόλεϊ πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του φετινού πρωταθλήματος της Α1.

Παίκτες, προπονητές και διοικήσεις και των δώδεκα μονομάχων έδωσαν υποσχέσεις για όσο γίνεται καλύτερο θέαμα και ευχήθηκαν να υπάρξει μια όσο γίνεται καλύτερη χρονιά. Εκτός από τους ανθρώπους των 12 μονομάχων, εκλεκτός καλεσμένος ήταν και ο Υφυπουργός αθλητισμού Γιάννης Ιωαννίδης που ανέφερε πως θα κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει το άθλημα, ενώ στην εκδήλωσε ήταν και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Αχιλλέας Μαυρομάτης.

Με τις βραβεύσεις των κορυφαίων παικτών και προπονητή ξεκίνησε η εκδήλωση της κλήρωσης του πρωταθλήματος της Βόλεϊ Λιγκ για την νέα χρονιά.

Ως κορυφαίοι παίκτες βραβεύτηκαν οι Δ. Σουλτανόπουλος (Φοίνικας Σύρου) M. Durshame (Παμβοχαϊκός) Κ. Στιβαχτής (Παμβοχαϊκός) Ν. Σμαραγδής (Ηρακλής) Κ. Χριστοφιδέλης (Ηρακλής) J. Potocnik (Παμβοχαϊκός) Γ. Στεφάνου (Ηρακλής).

Καλύτερος νέος αθλητής βραβεύτηκε ο Ρ. Κουμεντάκης (Εθνικός Αλεξανδρούπολης) καλύτερος προπονητής ο Ν. Ζαλμάς (Παμβοχαϊκός) ενώ καλύτερος διαιτητής ο Ε. Γεροθόδωρος (ΣΥΔΠΕΑΑΑ).

Επίσης, για την προσφορά του στο Ελληνικό Βόλεϊ βραβεύτηκε ο Αντρέι Κράβαρικ, όπως και ο επίτιμος πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου κ. Πέτρο Λινάρδο για τα 65 χρόνια προσφοράς του στην Αθλητική Δημοσιογραφία.

Στην πρεμιέρα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αγωνίζεται στην Αθήνα με τον παναθηναικό.

Αναλυτικά η κλήρωση έχει ως εξής:

1η Αγωνιστική (13/10/2012) -12η Αγωνιστική (05/01/2012)

ΓΣ Λαμία-Ολυμπιακός

Παμβοχαϊκός-Μίλωνας

Κηφισιά-Φοίνικας Σύρου

Παναθηναϊκός-Εθνικός Αλ.

Άρης-Νίκη Αιγινίου

ΠΑΟΚ-Ηρακλής

2η Αγωνιστική (20/10/2012)- 13η Αγωνιστική (19/01/2012)

ΠΑΟΚ-ΓΣ Λαμία

Ολυμπιακός-Παμβοχαϊκός

Μίλωνας-Κηφισιά

Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός

Εθνικός Αλ.-Άρης

Ηρακλής-Νίκη Αιγινίου

3η Αγωνιστική (27/10/2012) -14η Αγωνιστική (26/01/2012)

Παμβοχαϊκός-ΠΑΟΚ

Κηφισιά-Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός-Μίλωνας

Άρης-Φοίνικας Σύρου

Νίκη Αιγινίου-Εθνικός Αλ.

ΓΣ Λαμία-Ηρακλής

4η Αγωνιστική (03/11/2012)- 15η Αγωνιστική (02/02/2012)

ΠΑΟΚ-Κηφισιά

ΓΣ Λαμία-Παμβοχαϊκός

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Μίλωνας-Άρης

Φοίνικας Σύρου-Νίκη Αιγινίου

Ηρακλής-Εθνικός Αλ.

5η Αγωνιστική (10/11/2012)- 16η Αγωνιστική (09/02/2012)

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Κηφισιά-ΓΣ Λαμία

Άρης-Ολυμπιακός

Νίκη Αιγινίου-Μίλωνας

Εθνικός Αλ.-Φοίνικας Σύρου

Παμβοχαϊκός-Ηρακλής

6η Αγωνιστική (17/11/2012)- 17η Αγωνιστική (16/02/2012)

ΠΑΟΚ-Άρης

ΓΣ Λαμία-Παναθηναϊκός

Παμβοχαϊκός-Κηφισιά

Ολυμπιακός-Νίκη Αιγινίου

Μίλωνας-Εθνικός Αλ.

Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου

7η Αγωνιστική (24/11/2012)- 18η Αγωνιστική (23/02/2012)

Νίκη Αιγινίου-ΠΑΟΚ

Άρης-ΓΣ Λαμία

Παναθηναϊκός-Παμβοχαϊκός

Εθνικός Αλ.-Ολυμπιακός

Φοίνικας Σύρου-Μίλωνας

Κηφισιά-Ηρακλής

8η Αγωνιστική (01/12/2012)- 19η Αγωνιστική (02/03/2012)

ΠΑΟΚ-Εθνικός Αλ.

ΓΣ Λαμία-Νίκη Αιγινίου

Παμβοχαϊκός-Άρης

Κηφισιά-Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου

Ηρακλής-Μίλωνας

9η Αγωνιστική (08/12/2012)- 20η Αγωνιστική (09/03/2012)

Φοίνικας Σύρου-ΠΑΟΚ

Εθνικός Αλ.-ΓΣ Λαμία

Νίκη Αιγινίου-Παμβοχαϊκός

Άρης-Κηφισιά

Μίλωνας-Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός-Ηρακλής

10η Αγωνιστική (15/12/2012)- 21η Αγωνιστική (23/03/2012)

ΠΑΟΚ-Μίλωνας

ΓΣ Λαμία-Φοίνικας Σύρου

Παμβοχαϊκός-Εθνικός Αλ.

Κηφισιά-Νίκη Αιγινίου

Παναθηναϊκός-Άρης

Ηρακλής-Ολυμπιακός

11η Αγωνιστική (22/12/2012) - 22η Αγωνιστική (30/03/2012)

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Μίλωνας-ΓΣ Λαμία

Φοίνικας Σύρου-Παμβοχαϊκός

Εθνικός Αλ.-Κηφισιά

Νίκη Αιγινίου-Παναθηναϊκός

Άρης-Ηρακλής